ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 8-ին ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահներ Վան Գրիգորյանին, Էնթոնի Բարսամյանին, գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիին, տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանին:
Ողջունելով հյուրերին` Արա Բաբլոյանը կարեւորել է կառույցի առաքելությունը Միացյալ Նահանգներում համահայկական խնդիրների բարձրաձայնման ու լուծման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել նրանց ջանքերը ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին ցուցաբերած շարունակական աջակցության հարցում:
ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով երկրի ներքաղաքական իրադրությանը, նշել է, որ Հայաստանում հավատարիմ լինելով ժողովրդավարական արժեքներին՝ առաջնահերթությունը տրվել է անվտանգությանն ու ներքին համերաշխությանը: Արա Բաբլոյանը հավելել է, որ գործընթացներն իրականացվել են Սահմանադրությանը համահունչ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է հայաստանյան նախաձեռնություններում, մասնավորապես տնտեսության զարգացմանն ուղղված քայլերում սփյուռքահայության ակտիվ դերակատարությունը:
Ամերիկայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչները, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել են Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում փոխըմբռնման մթնոլորտի առկայությունը: Հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առավել խորացման հարցում նրանք արժեւորել են խորհրդարանականների պարբերական շփումներն ու փոխայցերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Քննարկվել են համագործակցությունն առավել արդյունավետ ու շարունակական դարձնելու հնարավորությունները:

On June 8, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the Co-Chairs of the Armenian Assembly of America Van Grigorian, Anthony Barsamian, Executive Director of the AAA Bryan Ardouny, and AAA Regional Director Arpi Vardanian.
Welcoming the guests in Armenia, Ara Babloyan highlighted the mission of the organization in voicing the problems of pan-Armenian importance in the United States and solving them, as well as the development of the Armenian-American relations.
The Head of the parliament highly assessed their efforts in the continuous support shown to Artsakh by the U.S.
Touching upon the inner-political situation of the country, the NA President noted that being adherent to democratic values in Armenia, priority had been given to the security and inner solidarity. Ara Babloyan added that the processes had been implemented in consonance with the Constitution.
The Head of the parliament emphasized the active role of the Diaspora in steps taken towards the initiatives in Armenia, particularly to the development of economy.
Expressing their gratitude for the reception, the representatives of the Armenian Assembly of America underscored the existence of the atmosphere of mutual understanding in the inner-political life of Armenia. In the further deepening of the Armenian-American relations they evaluated the parliamentarians’ regular contacts and mutual visits.
The interlocutors talked about the regional problems and discussed the opportunities of making the cooperation more effective and continuous.